Siirry sisältöön

Suomen Diakoniaopiston uusi organisaatio rakentuu vahvoille arvoille 

Suomen Diakoniaopiston syyslukukausi 2025 käynnistyi uudella organisaatiomallilla. Kolme palvelualuetta vastaavat opiskelijoiden, työelämän ja yhteiskunnan muuttuviin tarpeisiin. 

Rehtori Juha-Petri Niiranen kertoo, että Suomen Diakoniaopiston uudistumisen taustalla vaikuttavat sekä ulkoiset että sisäiset tekijät.  

”Esimerkiksi ammatilliseen koulutukseen kohdistuvat lainsäädäntömuutokset sekä valtakunnallisten säästöjen myötä pienenevä opiskelijamäärä edellyttävät meiltä toiminnan uudistamista. Lisäksi olemme ennakoineet omia henkilöstömuutoksia.” 

Suomen Diakoniaopiston perustehtävä halutaan pitää vahvana tulevaisuudessakin.  

”Uudessa organisaatiomallissa arvomme rohkeus, ihmisarvo ja kohtaaminen näkyvät entistä paremmin. Koko Suomen Diakoniaopisto rakentuu vahvojen arvojen päälle”, Juha-Petri toteaa.   

Kolme palvelualuetta 

Uudistuksessa Suomen Diakoniaopiston johtoa kevennettiin siirtymällä viidestä palvelualueesta kolmeen.  

Ensimmäinen palvelualueista, ”Omalla polulla -opiskelijapalvelut” varmistavat, että jokaisella opiskelijalla on mahdollisuus edetä yksilöllisen oppimisen ja kasvun tiellä. 

”Tarjoamme koulutusta eri lähtöpisteissä oleville opiskelijoille: alkaen aikuisten perusopetuksesta aina työelämässä olevien huippuammattilaisten täydennyskoulutukseen. Lisäksi Helsingissä palveluihimme kuuluu Sovinnon toimintakeskus, joka täydentää nuorten hyvinvoinnista huolehtimista työpajojen ja etsivän nuorisotyön keinoin”, Juha-Petri kertoo. 

Toinen palvelualueista on ”Kohtaaminen ammattitaitona -koulutuspalvelut”. Alueen ytimessä on vahva pedagoginen ja ammatillinen osaaminen.  

”Myös tutkintojemme yhteinen tavoite on kouluttaa kohtaamisen ammattilaisia palvelu- ja hyvinvointialoille.” 

Kolmas palvelualueista puolestaan keskittyy työhön erilaisilla rajapinnoilla.  

”Siksi palvelualueen nimi on ”Rohkeasti rajapinnoilla -yhteiset palvelut”. Palvelualue paitsi palvelee oppilaitoksen sisäisiä tarpeita, myös kannustaa meitä toimimaan avoimesti uusissa ympäristöissä ja yhteistyön muodoissa sekä työelämän että muiden kumppaneidemme kanssa.”  

Inhimillistä ja rohkeaa ammatillista koulutusta 

Uuden organisaatiomallin avulla Suomen Diakoniaopisto pyrkii sekä tehostamaan työtään että vahvistamaan perustehtäväänsä ja arvojaan.  

”Haluamme pysyä jatkossakin joustavana, inhimillisenä ja rohkeana kumppanina niin opiskelijoille, yhteistyöverkostoille kuin henkilöstölle”, Juha-Petri sanoo.   

Johtotiimin muodostavat jatkossa koulutusjohtaja Marjaana Salmi (vastuullaan Omalla polulla -opiskelijapalvelut), koulutusjohtaja Merja Ahtikari (Kohtaaminen ammattitaitona -koulutuspalvelut) sekä kehitysjohtaja Sari Heinikoski (Rohkeasti rajapinnoilla -yhteiset palvelut) yhdessä rehtori Juha-Petri Niirasen kanssa. Sari Heinikoski toimii myös vararehtorina.  

Johtotiimin rinnalla toimii 20 lähiesihenkilöä ja asiantuntijaa sekä 230 opetus- ja ohjausalan ammattilaista, jotka auttavat opiskelijoita kohti oman näköistä elämää ja ammattilaisuutta. 

”Oman polun löytäminen ei ole itsestäänselvyys, eikä se tapahdu jatkossakaan ilman loistavia kumppaneitamme. Kiitos, että arvostatte ammatillista koulutusta ja rakennatte kanssamme polkuja työhön ja hyvään elämään ihan jokaiselle.”